Jesteś tutaj: Home > Emerytura > ZUS

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja finansowa, która większości ludzi w Polsce działa bardzo na nerwy. Firma oferuje wiele różnych świadczeń, mimo, że czasem uzyskanie jakiejkolwiek pomocy z ich strony graniczy z cudem. Najpowszechniejszą formą wypłaty naszych, co miesięcznych składek jest emerytura. Każdy nowy rząd obiecuje reformę, lecz tak na dobrą sprawę od 17 grudnia 1998 nic się nie zmieniło. Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 1999 roku. Jeśli mamy przepracowane wymagane lata, to możemy starać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

ZUS może wypłacić nam rentę z tytułu niezdolności do pracy. Ten rodzaj renty budzi najwięcej kontrowersji. Często ludzie, którzy na przykład dopiero, co zakończyli walkę z rakiem zostają pozbawieni tego jedynego źródła dochodu. Wtedy media lokalne starają się wpłynąć na decyzję lokalnego oddziału i pomagają pisać różnego rodzaju odwołania. Na szczęście te apele najczęściej działają, lecz co się stanie, jeśli przestaną? Ta firma też proponuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych, ale trzeba liczyć się z tym, że jest to świadczenie przyznawane tylko określonej liczbie osób w ciągu jednego dnia. Można również starać się o rentę socjalną w krytycznych i bardzo krytycznych sytuacjach. Renta rodzinna po zmarłym małżonku lub rodzicu jest przyznawana i przeliczana w sposób dość uczciwy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje swoim „klientom” kilka rodzajów zasiłków w zależności od wieku, sytuacji życiowej i zdrowia. Najbardziej powszechny to zasiłek chorobowy dla osób, które przebywają na chorobowym powyżej 1 miesiąca. Kolejny to zasiłek macierzyński, który jest zależny od liczby dzieci, które matka urodzi w czasie jednego porodu. Od stycznia 2009 roku przysługuje 20 tygodni za jedno dziecko, 31 tygodni za bliźnięta, 33 tygodnie za trojaczki, 35 tygodni za czworaczki i 37 tygodni w przypadku, gry urodzi się pięcioro dzieci lub więcej. Znany jest również zasiłek pogrzebowy, który jest wypłacany najbliższej rodzinie w celu pokrycia kosztów związanych z uroczystością pogrzebową.

Tagi: , , , ,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.

?>