Jesteś tutaj: Home > Ubezpieczenie > Ubezpieczenie samochodowe

Ubezpieczenie samochodowe

Ubezpieczenie samochodowe obejmuje obowiązkowe OC (odpowiedzialność cywilna). Dodatkowo można wykupić tak zwane NW, czyli ubezpieczenie dla pasażera, który jest w samochodzie w czasie wypadku lub kolizji. Można również wykupić również dodatkowo AC, które w przeciwieństwie do OC obejmuje wypadki spowodowane przez Ciebie. Autocasco może zawierać dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu.

Do AC jest możliwość dokupienia Assistance, chociaż coraz więcej firm dodaje je gratis do ubezpieczenia. Cena obowiązkowego OC jest zależna od wielu czynników. Najważniejsze są statystyki wypadków, które określają cenę dla danego pojazdu. Ogólnie przyjęte jest, że samochód, który ma małą pojemność silnika będzie miał mniejsze opłaty. Nie zawsze tak jest. Tak samo, na terenach wiejskich cena ubezpieczenia powinna być niższa. Wszystko zależy od szkodowości. Jeśli najwięcej wypadków i stłuczek miał samochody o małej pojemności silnika, to ceny w danej firmie ubezpieczeniowej wzrosną przy tych modelach. Tak samo przy miastach i powiatach. Jeśli jest więcej stłuczek w danym powiecie, cena ubezpieczenia również wzrośnie.

Przy cenie ubezpieczenia bardzo ważne są zniżki i zwyżki. Zniżki rosną, co roku o 10 %, jeśli tylko w tym czasie nie było żadnych stłuczek i wypadków z naszej winy. Maksymalnie można uzyskać 50 % zniżki plus 5 % za kontynuację ubezpieczenia w danej firmie i 5 % za jednorazową wpłatę (za cały rok). W zależności od szkody spowodowanej przez nas, firma ubezpieczeniowa może odebrać nam, nasze wypracowane zniżki. Mniej sympatyczne są zwyżki. To są dodatkowe procenty doliczane do standardowej ceny ubezpieczenia samochodu. Najczęściej dodatkowe opłaty otrzymują młodzi kierowcy. W zależności od firmy, może to być wiek do 25 lat, 27 i nawet 30 lat. Tak samo, jeśli kierowca ma krótko prawo jazdy może mieć do zapłaty zwyżkę. Ubezpieczenie samochodu jest bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. Na ulicach można spotkać wielu nieodpowiedzialnych kierowców i dlatego mają ubezpieczenie możemy czuć się bezpieczniej, że nie musimy pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni. Firma ubezpieczeniowa zrobi kosztorys szkody i zawiezie samochód do warsztatu lub wypłaci nam należne pieniądze, które pokryją koszt naprawy pojazdu.

Tagi: , , ,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.

?>