Jesteś tutaj: Home > Ubezpieczenie > Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczenia to temat bardzo ważny dla każdego z nas. Interesuje się tym tematem każdy. Osoba samotna, małżeństwo czy rodzina posiadająca dzieci wszyscy się zastanawiają się co robić, aby dobrze zapewnić przyszłość sobie i swoim bliskim. Przeglądamy oferty wielu funduszy czy firm ubezpieczeniowych i staramy się wybrać ofertę najbardziej nam odpowiadającą.

Ubezpieczenia społeczne razem z pomocą z opieki społecznej są podstawowym założeniem polityki socjalnej każdego państwa. Wyróżniamy kilka rodzajów takich ubezpieczeń między innymi ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe.

Emerytury są to świadczenia wypłacane co miesiąc osobie, która osiągnęła odpowiedni wiek i nie może już pracować. W Polsce na emeryturę mogą przejść kobiety, które ukończyły sześćdziesiąt lat oraz mężczyźni od 65 roku życia. Teraźniejsze ubezpieczenia zostały podzielone na trzy filary dwa z nich czyli pierwszy i drugi są obowiązkowe. Pierwszym filarem zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drugi filar to Otwarty Fundusz Emerytalny. Trzeci filar jest to Indywidualne Emerytalne Konto, gdzie dobrowolnie można wpłacać ustalone wcześniej składki czyli inaczej mówiąc jest prywatna renta.

Renta należy się osobie, która w wyniku ciężkiej choroby czy nieszczęśliwego wypadku nie są zdolne do podjęcia pracy. O przyznaniu i długości czasu na jaki renta zostanie przyznana decyduje specjalnie do tego celu wyznaczona komisja.

Renta rodzinna należy się sierotom, wdowcom i rodzicom po śmierci członka rodziny, który wcześniej otrzymywał emeryturę lub rentę. Taka renta należy się również uprawnionym do tego członkom rodziny w momencie gdy osoba zmarła pobierała zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.

Ubezpieczeniom wypadkowym podlegają obowiązkowo osoby objęte ubezpieczeniem emerytalnym czy rentowym. Niestety wypadki podczas pracy zdarzają się bardzo często dlatego każdy pracodawca ma obowiązek objąć takim ubezpieczeniem swojego pracownika. Najbardziej narażeni na takie sytuacje są pracownicy pracujący w trudnych, niebezpiecznych warunkach.

Tagi: , , , ,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.

?>