Jesteś tutaj: Home > Emerytura > Polski system emerytalny

Polski system emerytalny

W naszym kraju sytuacja systemu emerytalnego tak naprawdę dzieli się na dwie podstawowe części. Mianowicie dzieli się on na tak zwaną starą emeryturę oraz nową emeryturę, z czego stara emerytura dotyczy osób, które urodziły się przez 1949 rokiem.

Jeżeli chodzi więc o starą emeryturę, to świadczenie państwowe wypłacane właśnie z tego tytułu należy się wszystkim osobom, które osiągnęły już określony wiek emerytalny a także jednocześnie posiadają one udokumentowany odpowiedni czas pracy, czy też mówiąc innymi słowy odpowiedni okres zatrudnienia w którym odprowadzane były składki ubezpieczeniowe właśnie na cel emerytalny.

Jeżeli natomiast chodzi o nowy system emerytalny, to w tym przypadku staż pracy nie ma już praktycznie żadnego znaczenia, gdyż w tym momencie liczy się to, czy konkretna osoba osiągnęła już określony wiek emerytalny a także jednocześnie liczy się w tym przypadku to, czy taka osoba posiada odpowiedni poziom tak zwanego indywidualnego konta ubezpieczonego. Mówiąc więc wprost w przypadku nowego systemy emerytalnego wypłacenie tegoż świadczenia będzie zależało od tego, a konkretniej jej wysokość będzie zależała od zgromadzonych przez całe życie środków ze składek ubezpieczeniowych, więc tutaj sytuacja wygląda jednak nieco inaczej aniżeli w przypadku tej tak zwanej starej emerytury.

Jeżeli chodzi o wiek emerytalny, to na chwilę obecną w naszym kraju jest to uzyskanie przez kobiety wieku lat sześćdziesięciu, natomiast mężczyźni, żeby mogli przejść na emeryturę muszą mieć o pięć lat więcej, czyli sześćdziesiąt pięć lat.

Jeżeli chodzi o tego rodzaju ubezpieczenie społeczne, to jest ono dzielone na dwoe części, czyli dla rolników, którzy są rozliczani przez tak zwany KRUS, a także dla reszty osób pracujących ,któ¶e są rozliczane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS.

W Polsce system emerytalny na chwilę obecną dzieli się na trzy podstawowe części, a mianowicie na trzy podstawowe filary, czyli filar I, II oraz III, z czego filar trzeci jest filarem nieobowiązkowym.

Tagi: , , ,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.

?>