Jesteś tutaj: Home > II Filar > II i III filar

II i III filar

Jeżeli chodzi o pozostałe części systemu emerytalnego, który funkcjonuje w naszym kraju, to oczywiście drugi filar oraz trzeci filar ubezpieczenia emerytalnego. Jeżeli chodzi na przykład o drugi filar, czyli przynależność do Otwartego Funduszu Emerytalnego, to oczywiście jest ona obowiązkowa, jednakże każda osoba pracująca ma możliwość wyboru konkretnego OFE, dzięki czemu można mieć realny wpływ na swoje składki ubezpieczeniowe na fundusz emerytalny. Co więcej nasze prawo dopuszcza także możliwość zmiany OFE co dwa lata, natomiast jeżeli osoby podejmujące pracę same nie zadeklarują swojej przynależności do konkretnego OFE, to jest ono im wybierane w drodze losowania, co jednak może nieść za sobą pewne ryzyko,. gdyż nigdy nie mamy pewności do jakiego OFE trafimy.

Jeżeli chodzi natomiast o środki, które są przez OFE zbierane i pomnażane ( przynajmniej z założenia ), to są one przekazywane do OFE z ZUSu, a konkretniej ze składek na ubezpieczenie społeczne, które odprowadzane są co miesiąc z naszej pensji na pierwszy filar, więc jeżeli chodzi o nasze działania, to jedyne co musimy zrobić, jest to wybranie najlepszego dla nas Funduszu Emerytalnego. Tak naprawdę to jest to jak najbardziej realny kapitał, który pracuje na naszą przyszłą emeryturę, ponieważ OFE mają za zadanie inwestować i pomnażać nasze pieniądze odprowadzane ze składek pierwszego filara. Co więcej warto jest także pamiętać o tym, że składki na ubezpieczenie emerytalne, które są wpłacane na drugi filar są wolne od podatku dochodowego, a także podlegają one dziedziczeniu, choć jedynie w stopniu ograniczonym.

Ostatnim elementem systemu emerytalnego jest oczywiście tak zwany trzeci filar, do którego przynależność nie jest jednak obowiązkowa. III filar obejmuje tak zwane pracownicze programy emerytalne ( PPE ), a także i indywidualne konta emerytalne ( IKE ) i a trzeci filar kwoty odprowadzane są nie tylko dobrowolnie, ale także w dobrowolnych kwotach, co może być dla wielu osób naprawdę bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli wiedzą one, że ich emerytura z państwa nie będzie niestety zbyt wysoka.

Tagi: ,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.

?>