Jesteś tutaj: Home > Emerytura > Co to jest emerytura?

Co to jest emerytura?

Emerytura, która dawniej znana była jako tak zwana renta starcza jest to w istocie swego rodzaju świadczenie oczywiście finansowe, które ma służyć osobom starym, czyli takim, które zakończyły już swoje życie zawodowe, za zabezpieczenie finansowe. Starość jest tutaj uważana oczywiście za wiek, w którym człowiek już nie posiada zbyt dużej zdolności do tego, żeby móc podejmować pracę zarobkową, poza tym aby konkretnej osobie przysługiwała emerytura, to oczywiście także musi mieć ona przepracowaną określoną ilość lat, gdyż w przeciwnym przypadku takie świadczenie tej osobie się nie będzie należało, a przynajmniej nie będzie się jej ono należało w całości.

Emerytury przysługują jednak nie tylko osobom,które przez osiągnięcie konkretnego wieku nie są w stanie podjąć już pracy zarobkowej, ale także mogą one przysługiwać osobom, które na wskutek różnego rodzaju zdarzeń w znacznym stopniu straciły możliwość podejmowania pracy zarobkowej, a także jednocześnie nie posiadają one żadnych innych źródeł dochodu, dzięki czemu takie osoby mogłyby się utrzymać.

Ogólnie rzecz ujmując jeżeli chodzi o emerytury i cały system emerytalny to jest on dość skomplikowany i dodatkowo niestety w naszym kraju pójście na emeryturę w przeważającej ilości przypadków oznacza pogorszenie się standardu życia, ponieważ wysokość tego świadczenia z reguły niestety dla ludzi bywa niewystarczająca do tego, żeby móc się utrzymać na godnym poziomie. Jest to naprawdę bardzo smutne niemniej jednak prawdziwe, co jednak oczywiście nie oznacza, że n wysokość emerytury nie będziemy mogli mieć żadnego wpływu, gdyż opłacalnie prywatnych składek na ubezpieczenie, mogą naprawdę w znacznym stopniu podnieść wysokość tego świadczenia w przyszłości.

Jeżeli chodzi o emerytury, to jest to świadczenie, którego tak naprawdę podstawową cechą jest tak zwany brak ekwiwalentności w stosunku do składek, a konkretniej to w stosunku do wartości składek wynikających z tytułu ubezpieczenia społecznego. Składki te oczywiście są odprowadzane każdemu pracownikowi z pensji przez cały czas jego aktywności zawodowej i w zależności od ilości odprowadzonych składek obliczana jest wysokość świadczenia emerytalnego, które następnie jest wypłacane emerytowi.

Tagi: , , , ,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.

?>